globe-110775_1280

İngiltere Vizesi

Birleşik Krallık Ülkesi (United Kingdom) İngiltere (England)

Dört ülkenin birleşmesi ile (İskoçya – Scotland, Galler – Wales, Kuzey İrlanda – Northern İreland) meydana gelen, Avrupa’nın batısında Büyük Britanya adasında bulunan Birleşik Krallığı meydana getiren 4 ülkeden en büyük olanıdır.

Ülkenin sloganı: Good and my right – Tanrı ve benim hakkım, Ulusal marşı:  Good save the Queen, Başkent: Londra, Resmi dil: İngilizce.

İngiltere Avrupa Birliğinin siyasi ve İngiltere Vizesi , ekonomik, askeri, kültürel olarak en güçlü ve lider ülkelerinden biri iken 23 haziran 2016 yılında yapılan BREXİT (Britanya ve Exit kelimelerinden) referandum ile halkın % 52’ sinin Avrupa Birliğinden ayrılması yönünde oy kullandı.

İngiltere Vize ve göç idaresi yönetmeliği uyarınca umumi – bordo, hizmet – gri, hususi – yeşil pasaport hamili Türk Vatandaşları vize uygulamasına tabii tutulmaktadırlar. Diplomatik Pasaport sahipleri 6 aylık süre içerisinde İngiltere kanunları gereği 89 gün süre ile vizeden muaf tutulmaktadırlar.

Ankara İngiltere Konsolsoluğu   : Şehit Ersan Cad. 46/ A, Çankaya, ANKARA

İstanbul İngiltere Konsolsoluğu                  : Meşrutiyet Cad. 34, Beyoğlu, İSTANBUL

Konsolosluk Vize Departmanı hafta içi her gün 09.00 – 12.00 arası hizmet vermektedir.

Birleşik Krallık Vizesi Başvuru Prosedürü:

Birleşik Krallık Vize Başvuru Merkezi, Birleşik Krallık Vize ve Göç Dairesi memurları İngiltere Vizesi başvurusunu değerlendirip karar verici merci olarak belirlenmişlerdir. Başka hiçbir kuruluş vize başvuru sürecinin sonuçlanması aşamasında etkili değildir.

İngiltere Konsolosluğu online olarak yapılan başvurularını işleme almaktadır. İngiltere Vize si başvurusuna uyumlu tarayıcılar:

 • Explorer 10,9 ya da 8
 • Chrome 30 ya da 29
 • Firefox 25

Başka tarayıcılar İngiltere Konsolosluğu tarafından desteklenmediklerinden başvurularınız başarılı bir şekilde tamamlanmayabilir.

İngiltere Vizesi başvuruları için Konsolosluk tarafından talep edilen evraklar, bilgiler Konsolosluk sitesine girilmek, İngiltere vize harcı online olarak ödemeli sureti ile mülakat ve biyometri uygulaması için randevu vermektedir. Daha önce almış olan kişiler de dahil, vize başvurusunda bulunan şahıslar her başvurularında mülakata davet edilmektedir. Mülakattan sonra bu kişiler biyometri uygulamasına tabii tutulmaktadırlar.

Seyahat amacınıza uygun evrak vize başvurusu listesini vize danışmanlarından e-mail adresinize göndermelerini TALEP EDİN.

İngiltere Konsolosluğu Ankara’ya hitaben yazılmış İngiltere Vizesi talep dilekçesi. Dilekçede:

 • Başvuru sahibinin tam ismi, Pasaport No,
 • Planlanan seyahat tarihleri,
 • Konaklanacak yer ile ilgili bilgiler,
 • İrtibat bilgileri belirtilmiş olmalı.

Başvuru listesindeki evrakları aşağıdaki adrese kargo, kurye veya üçüncü bir şahıs ile iletebilirsiniz. Evrakları iletmek adına randevu talep edilmemektedir.

Cinnah Cad. Bükreş sok 19/ 8, 06680 Çankaya ANKARA

Randevu tarihi almasında kullanılan tüm evraklar mülakat esnasında başvuru sahipleri tarafından yanlarında bulundurmaları konusunda bilgilendirilmektedirler. Başvuru evraklarından orijinal olarak talep edilenlerdeki imza, kaşe okunaklı olarak basılmış olması dikkat edilmesi gereken başka önemli bir husustur.

Fotokopi olarak talep edilen evraklar A4 kağıdına basılmış, yıpranmamış. Fotokopi evraklarında karartma, çizgi gibi okunması zorlaştıracak unsurlar olmamalı. Bu şartlara uymayan evraklar ile yapılan İngiltere Vizesi başvurular olumsuz sonuçlanabilir.

İngiltere Konsolosluğu Vize Departmanın Hizmet Vermediği Günler:

03.04.2016                          06.04.2016                          23.04.2016                          01.05.2016

19.05.2016                          25.05.2016                          05 – 07.2016                       30.08.2016

31.08.2016                          11 – 15.09.2016               29.10.2016                          25.12.2016

İngiltere Başkonsolosluğu vize başvuru sonuçlanma süresi olarak 15 iş günü olarak bildirmektedir. Ekspres vize uygulaması vardır. Konsolosluk harcı hariç 120 GBR ücret alınmakta olup 3 iş gününde sonuçlandırılmaktadır.

İngiltere Konsolosluğu tarafından:

 • 6 aylık,
 • 24 aylık,
 • 60 aylık,
 • 120 aylık çok girişli vizeler verilmektedir.

Pasaport son kullanım tarihi talep edilen vize süresi ile doğru orantılı olmalıdır.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir