polikarbonat

Polikarbonat Fiyatları Özellikleri İle Belirlenebilir

Polikarbonat Fiyatları malzeme plastik grubuna giren oldukça önemli bir maddedir. Kullanıldığı alanların genişliği dikkat çeken bu madde son dönemlerde de sıklıkla kullanılmaktadır.

Bu maddeler özellikle inşaat, sağlık , gıda sektöründe kullanılmaktadır. İnşaat ve yapı sektöründe kullanılmasının nedenlerine değinecek olursak;

  • Bu maddeler şeffaf özelliğe sahiplerdir. Bu özellikleri ile camın kullanılacağı hemen hemen her alanda tercih edilebilirler.
  • Cam gibi şeffaflardır ve gün ışığının mekana girişine izin verirler. Bu özelliği ile karanlık mekanların doğal aydınlatılması için tercih edilir.
  • Cam gibi ısı ile şekillendirilmezler. Soğuk bir şekilde de bükülebilme özelliğine sahiptirler. Şekil vermek için herhangi bir ısıya gerek yoktur.
  • Isıyı geçirmeme özelliği sayesinde yapılarda yalıtım içinde tercihe edilir. Özellikle kış bahçeleri gibi mekanlarda soğuk havayı içeriye iç ısıyı dışarıya geçirmemek için bu maddeden yararlanılır.
  • Sıklıkla tercih edilmesinin bir diğer nedeni cama oranla oldukça hafif yapılı olmasıdır. Cama göre 1/6 oranında hafiftir. Kolay taşınabilir. Buda daha az işgücü gerektirir.

Polikarbon levhalar darbeye aşınmaya karşı da dayanıklıdır. Kırılmaz yapısı ile güvenlik kulübelerinde ve banka gibi güvenliğin üst seviyede olduğu mekanlarda kullanılırlar. Gene güvenlikle ilgili bir diğer özelliği yangına karşı dayanıklı olmasıdır. Alevi yaymama özelliği ile uluslar arası yangın standartlarına da uygundur.

Polikarbonat Fiyatları Neye Göre Farklılık Gösterir?

Polikarbon levhaların ebatları sabittir 160×200 cm olarak hazırlanırlar. Bu levhaların kullanım alanlarının ölçüsüne göre daha fazla olması durumunda üzerlerinde bulunan geçme yerleri ile birbirlerine eklenebilirler genellikle sera gibi geniş alanlarda bu şekilde montajları yapılmaktadır. Daha ufak yerlerdeki kullanımları içinde gene kolaylıkla kesilebildikleri için ölçüye göre ayarlanabilirler.

Polikarbonat fiyatları aynı zamanda renk seçeneklerine göre de farklılık gösterebilir. Renk seçenekleri arasında sarı ve mavi en çok tercih edilendir. Ancak cam yerine ikame olarak kullanılıyorsa şeffaf renkten vazgeçilmez ki cam özelliği taşıyabilsin. Sarı renkli olan levhalar genellikle çatı katı veranda gibi yerlerin tavanlarında kullanılır. Sarı renk sayesinde odaya hoş bir sarı ışık verilir buda ambiyans olarak dekorasyona dahi olumlu yansır.

Kapı önlerinde oluşturulan verandaların çatılarında da özellikle yağışlı havalarda kullanılabilir alanlar yaratmak için kullanılmaktadır. Güneş ışığının etkisini kesmek adına bu gibi yerlerde de özellikle oluklu sarı levhalar kullanılır ki direk güneşe maruz kalınmasın. Sarı renk levhalarda aydınlanma açısından bir kayıp yaşatmaz. Sarı renk levhalarda da doğal bir güneş ışığı sağlanır ve gölgelik olarakta kullanılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir